TÄVLINGSKALENDER 2020

Tävlingar med fet stil kommer SODA Kart närvara på (spikas snart).
Tävlingar med kursiv stil är SODA Kart eventuellt på
Easy Kart Race är våra egna lokala tävlingar på Järfälla kartbana.

2020:

Nedanstående kalender är preliminär då många race är inställda pga Covid-19

22/7  Easy Kart Race 5

8/8  Testdag GTR Motorpark
15-16/8  MKR 6 Katrineholm
29-30/8  Prins Carl Philips Racing Pokal Eskilstuna / RMC 1-2

5-6/9  MKR 7 Järfälla

12-13/9  Göteborg Stora Pris / RMC 3
19-20/9  MKR 8 Järfälla
26-27/9  Uddevalla RMC 4-5







2019:

6-7 april Klippan Cup - RMC 1
13-14 april Malmö - SKL1, X301
21/4 Easy Kart Race - Prel.
19-21 april Rotax Euro Trophy
28/4 Rasbo - Chicken Race

28/4 / 4-5 maj Kristianstad - SKL2, X302
4-5 maj Enköping - MKR 1
11-12 maj Uddevalla - RMC 2-3
12/5 Easy Kart Race - Prel.
18-19 maj Linköping - MKR 2

18-19 maj Göteborg - SKCC
23-26 maj X30 Euro
25-26 maj Järfälla - RMC 4-5
31/5-1/6 Rotax Euro Trophy

8-9/6 Rättvik - MKR 3
8-9/6 Klippan - SKCC
15-16/6 Södertälje - MKR 4
15-16/6 Borås X303
29-30/6 Jönköping - SKL3, X304
30/6 Easy Kart Race - Prel.

12-14/7 Kristianstad - Rotax Euro Trophy
25-28 juli Kristianstad - SM

3-4/8 Katrineholm - MKR 5
3-4/8 Lidköping - RMC 6-7
11/8 Easy Kart Race - Inställd!
17-18/8 Skövde - MKR 6
17-18/8 Helsingborg - SKL4, X305

31/8-1/9 Järfälla - MKR 7
31/8-1/9 Göteborg Stora Pris - RMC 8, SKL5


6-8/9 Rotax Euro Trophy
8/9 Easy Kart Race - Prel.
14-15/9 Rasbo - MKR 8 Final
21-22/9 Linköping - RMC 9 Final, X306
29/9 Easy Kart Race - Prel

6/10 Västerås -Höstrusket
13/10 Easy Kart Race - Prel.










2018:
6-8/4         Klippan Cup - RMC 1
14-15/4     Helsingborg - SKL 1

20-22/4      Genk, Belgien - Rotax Max Euro Trophy
28/4           Rasbo - Chicken Race - RMC 2

5-6/5         Västerås - MKR 1
13/5           Jönköping - SKL 2
19-20/5     Enköping - MKR 2
26-27/5     Järfälla - SRW / RMC 3 & 4

27/5           Göteborg - Karting Spring Cup

1-3/6          Malmö - SKL 3
2-3/6          Skövde - MKR 3
8-10/6        Kristianstad - Rotax Max Euro Trophy
16-17/6      Borlänge - MKR 4 / RMC 5

1-3/7          Helsingborg - SM


3-5/8          Bruck, Österrike - Rotax Max Euro Trophy
4-5/8          Järfälla - MKR 5
11-12/8      Lidköping Open - RMC 6 & 7

18-19/8      Katrineholm - MKR 6
18-19/8      Kristianstad - SKL 4

1-2/9          Göteborg Stora Pris - SKL 5, RMC 8
1-2/9          Södertälje - MKR 7
7-9/9          Genk, Belgien – VM KZ
15-16/9      Rasbo - MKR 8
21-23/9      Kristianstad – VM OK & OKJ
28-30/9      Wackersdorf, Tyskland - Rotax Max Euro Trophy

6/10            Västerås - RMC 9 Final



Fler tävling kommer läggas in löpande...